Csak tíz...

10 nő aki meghódította a világot

 

„És vannak nők – ó legyenek áldottak!…”, ha én nőkről-nőként nem is ilyen megfogalmazásban de hasonló dicsérő szavakkal írnék mint Juhász Gyula tette „Az élet bája” című versében, akkor is kevésnek bizonyulnának e szavak azokra a tettekre,amik a felsorolásban található nők, példaértékű kitartásáról szólnak! Bizonysággal mondom,hogy sajnos kevés embert találnék kiknek ezek a nevek ismerősen csengnének – (egyet kettőt kivéve). A számomra rengeteg érdekes ember közül most 10 olyan nőt válogattam össze, akik földön,vízen s levegőben is a bátorságról és emberpróbáló kitartásról mutattak jó példát. Úgy gondolom több mint méltatlan,hogy ezekről az emberekről szinte soha nem lehet hallani, csak a természettudományos újságokban vagy hasonló témájú tv csatornákon bukkanhatunk rájuk. Persze, hosszan lehetne taglalni, kiknek és miért célja az,hogy a média olyan híreket tárjon az ember elé nap mint nap amitől majd fél,retteg,elborzad,megfélemlíti és végül valami extra negatív hírrel a földbe döngöli. Ezek az emberek szinte egytől-egyig valami sokkal fontosabbra szeretnék(-szerették volna) felhívni a figyelmet! Ahogy Mark Wood expeditor mondta: „Szeretném, ha mindenki észrevenné: az én megpróbáltatásom csupán csepp a tengerben ahhoz képest, amin az emberiség keresztül megy” . (Ők nem celebek!!!…)

 

1. Ann Bancroft (született:1955 szeptember 29.) amerikai író, tanár és kalandor. Ő volt az első nő, aki sikeresen teljesített egy sor nehéz expedíciót az Északi- mind a Déli sarkon.1986-ban Bancroft 1600 kilométert tett meg kutyaszánon Kanada északnyugati részétől az Északi-sarkig, mint a Steger Nemzetközi Sarkexpedíció egyetlen női tagja.
A Minneapolis-i székhelyű yourexpedition.com által támogatott expedíció „jó alkalom arra – meséli Bancroft –, hogy az álmokról beszélgessünk a kisiskolásokkal. Nem akarom elveszíteni azt az érzést, amelyet 12 éves koromban éreztem: a tudatot, hogy szeretem, amit csinálok. Lehet nagyon keményen dolgozni a munka élvezetének elvesztése nélkül is. A lényeg: „azt tedd, amit a szíved diktál.” (forrás:almalap.hu)

Ann Bancroft

Ann Bancroft

 

2. Liv Arnesen: Született 1953.június 1. Norvég kalandornő. Az első nő, aki egyedül és mindenféle külső segítség nélkül átkelt az Antarktiszon. Arnesen akkor került az újságok címlapjára, amikor 1994-ben 1200 kilométert síelt egyedül a Déli-sarkig. De vezetett ő már női expedíciót Grönland jégtakaróján át, Tibetbe és Nepálba. Arnesent nem csupán Földünk északi és déli jégsapkája, de a Mount Everest hóval borított csúcsa is vonzotta, így 1996-ban kipróbálta magát hegymászóként is. Fő célja, hogy a jövő nemzedékét, a fiatalokat a környezettudatos gondolkodásra nevelje, és mindennapivá tegye számukra az olyan problémákat, mint például a globális felmelegedés – hiszen a változtatás eszközei az ő kezükben vannak. 2001 november 1-én Liv Arnsen és Ann Bancroft közösen tértek vissza az Antarktiszra. Bancroft és Arnesen 3800 kilométert tett meg sítalpakon Drinning Maud-földtől a McMurdo Kutatóállomásig átszelve a Déli-sarkvidéket. Sikerrel jártak, így örökre beírták magukat a történelembe. 2005-ben Arnesen és Bancroft a Jeges-tengert is meghódították – ők az első nők, akik áthajózták a jeges vizeket. (forrás: explorertravel.hu, almalap.hu)
Az antarktiszi expedíciójukról irt könyvüket a Da Capo Press Kiadó “No Horizon Is So Far” (A legtávolabbi láthatár) címmel jelentetett meg.

Liv Arnesen

Liv Arnesen

 

3. Mae Carol Jemison 1956-ban született az alabamai Decaturban.1977-ben vegyészmérnöki oklevelet szerzett a Stanford egyetemen majd 1981-ben a orvosi diplomát a New York-i Cornell egyetemen.1983-1987 között a Béke Hadtest orvosaként dolgozott. 1987-től egy éves űrhajós kiképzésben részesült. Negyedik űrszolgálata alatt összesen 7 napot, 22 órát, 30 percet és 23 másodpercet (190 óra) töltött a világűrben. 5 265 523 kilométert repült, 126 alkalommal kerülte meg a Földet. 1993 márciusában befejezte az űrhajózást és onnantól kutatóként dolgozott. Jemison volt az első afroamerikai nő aki a világűrben járt.Jemison egyszer így nyilatkozott a New York Times-ban :„A hatvanas években, amelyekben felnőttem, az amerikai űrhajósok csakis férfiak voltak. Az űrsikló ablakán kinézve arra gondoltam, hogy milyen széles mosoly ülne ki annak a Chicagóban cseperedő kislánynak az arcára, ha láthatná későbbi magamagát” (wikipedia, irclblog.usembassy.hu)

Mae Carol Jemison

Mae Carol Jemison

 

4. Kay Cottee: Született 1954.január 25.-én Sydneyben. Születési neve Kay McLaren. Első alkalommal mikor vitorlázni vitték még csak pár hetes volt. Ez nem olyan meglepő, hiszen vitorlázós családba született. Az első nő aki egymaga, non-stop és leggyorsabban hajózta körbe a földet.1987 november 29.-én hagyta el a kikötőt 37 láb (11méter) hosszú „Blackmores First Lady” nevű jachtján és 189 nappal később 1988 június 5.-én tért vissza Sydneybe. Totál vitorlázási idő 189 nap 0 óra 32 perc, naplózás szerint 22100 mérföld, átlagsebességgel 116,93 mérföld per nap. Az útja során a rádiókapcsolaton kívül, semmiféle külső támogatása nem volt. Megérkezésekor 100.000 ember éljenezve várta Sidney egyik kikötőjében. Egy újságirónő megkérdezte Kay-t : „Milyen érzés, hogy meghódította a férfiak világát?” Ő azt felelte:  “Engem úgy neveltek, nincs olyan, hogy férfiak világa vagy nők világa. A világ az mindenkié!” Cottee jelenleg Yambaban él producer férjével és fiával. Mint képzett hajóépítő, festő és szobrász tevékenykedik.

Kay Cottee

Kay Cottee

 

5. Sally Ride: (Dr.Sally Kristen Ride) Los Angelesben született 1951 május 26.-án. 32 éves korában mint a legfiatalabb asztronauta és mint első amerikai űrhajósnő járt a világűrben. Tyereskova és Szavickaja után a harmadik női űrhajós aki a világűrben járt. 1973-ban fizikából diplomát szerzett és 1975-ben doktorált a Stanford egyetemen. A NASA-hoz egy újságban meghirdetett felhívás útján került amelyben képzett embereket kerestek űrhajóskiképzésre.8000 emberből választották ki, így a Lyndon B. Johnson Űrközpontban 1978-ban megkezdhette az űrhajóskiképzést. Kettő űrszolgálata alatt összesen 14 napot, 07 órát és 46 percet (343 óra) töltött a világűrben. Sally Ride még a Földön segített kidolgozni az űrrepülőgép Canadarm (Kanada leghíresebb robot és a technológiai teljesítménye. A Space Shuttle űrrepülőgép program egyik, legfontosabb mechanikai eszköze) manipulátor karját és ő volt az első nő aki használta. 1987-ben otthagyta az űrhajózást és a Stanford egyetemen kezdett dolgozni. ’89-től fizikaprofesszorként dolgozott a San Diegó-i Egyetemen és kinevezték a Kalifornia Űrintézet igazgatójának. Tagja volt a Challenger és a Columbia űrrepülőgépek katasztrófáját vizsgáló csapatnak. „ Szeretném ha úgy emlékeznének rám, mint aki nem félt megtenni amit akart és vállalta a kockázatokat annak érdekében, hogy a céljait elérje.” 2012.július 23.-án rákban hunyt el.

Sally Ride

Sally Ride

 

6. Gerlinde Kaltenbrunner: Felső-Ausztriában, 1970 december 13.-án született. Már gyerekként érdekelte a hegymászás, mellette ápolónak tanult. 32 évesen 2003-ban a Nanga Parbat (8126 m) megmászása után döntött úgy,hogy profi hegymászó lesz. 2011 augusztus 23-án, helyi idő szerint 18:18-kor elérte az utolsó megmászandó hegy a 8611 m magas K2 csúcsát. Ezzel ő lett az első nő aki oxigénpalack és teherhordók nélkül hódította meg a Föld valamennyi (szám szerint 14) „nyolcezres” hegycsúcsát. Ezt megelőzően Gerlinde Kaltenbrunner már hatszor próbálkozott meghódítani eredménytelenül a K2-t. A világ legjobb és legnagyobb hegymászója Reinhold Messner szerint Gerlinde Kaltenbrunner női mászásban az abszolút elit. Férjével a szintén hegymászó Ralf Dujmovitsal Németországban, Fekete- erdőben élnek.

Gerlinde Kaltenbrunner

Gerlinde Kaltenbrunner

 

7. Nancy Bird Walton: „1935-ben ő volt az első ausztrál nő, aki jogosítványt kapott kereskedelmi gép vezetésére, azóta viseli a Bird harmadik nevet, ami madarat jelent. Nancy 17 évesen tanult meg repülni. Az ifjú pilótalány ülésére vastag párnát kellett tenni, hogy elérje a botkormányt, mivel elég aprócska volt. Azon kevés ausztrál pilóták egyike volt, akik a múlt század első felében az ország legtávolabbi területeire közlekedő repülőjáratokon teljesítettek szolgálatot. Ő arról vált nevezetessé, hogy orvosi segítséget vitt az isten háta mögötti területeken élő gyerekeknek, és ha kellett, beteg gyerekeket, állapotos nőket hozott el repülőjével városi kórházakba. Ekkor kapta a “Vadon angyala” nevet. A második világháború idején a női Légi Kiképző Egység parancsnoka lett, 1950-ben pedig megalapította az ausztrál női pilóták szövetségét.” (forrás: holgypilota.blog.hu ) Az ausztrál Quantas légitársaság róla nevezte el az A-380-as repülőgépet,amelynek 2008 szeptemberi avatásán még részt vehetett. Az egykori pilóta 93 évesen, előrehaladott korából fakadó egészségügyi problémák következtében halt meg Sydneyben – 2009 január 13.-án.

Nancy Bird Walton

Nancy Bird Walton

 

8. Laura Dekker: A holland Laura Dekker 2011 január 20.-án 16 évesen indult el a St. Maarten kikötőből Guppy nevű vitorlásával világ-körüli útjára. Kétárbocos hajójával 27 ezer tengeri mérföldet, azaz 50.004 kilométert tett meg. Éppen egy évre rá 2012 január 21.-én kötött ki hajójával ott, ahonnan egy évvel azelőtt útnak indult. Laura január 20.-án írta az utolsó bejegyzést a www.lauradekker.nl címen olvasható “hajónaplójába”. Ebben többek között elmondja, hogy egész életére szóló tapasztalatokkal lett gazdagabb az egy év alatt. Laura az új-zélandi Whangarei kikötőjében egy hajón született. Hat évesen már egyedül vitorlázott és tíz éves volt amikor a Föld körülhajózását fontolgatta. (forrás: utikalauz.hu) “Voltak pillanatok, amikor azt éreztem, mi az ördögöt csinálok én itt, de soha egyetlen percre sem akartam leállni. Ez volt az álmom, teljesíteni akartam”

Laura Dekker

Laura Dekker

 

9.Jessica Watson: Az ausztrál Jessica Watson 16 évesen 2009. október 18-án indult el Ella nevű vitorlásával Sydney-ből, a Csendes-óceánon keresztül hajózva Dél-Amerika felé, majd a Horn-foknál áttért az Atlanti-óceánra, ahonnan Dél-Afrika, az India-óceán és Ausztrália déli részének érintésével 23 ezer tengeri mérföld megtétele és hét hónapi hajózás után érkezett vissza Sydney-be ahol ezrek köszöntötték. Nonstop, egyedül és segítség nélkül vitorlázta körbe a Földet. “Az emberek nem hiszik el, hogy képes vagy ilyen dolgokra, nem veszik észre, hogy egy fiatal, 16 éves lány mi mindent véghez vihet. Fantasztikus érzés, amikor bizonyítani tudsz nekik” – mondta a Sports Illustratednek Jessica Watson. (forrás: vitorlazas.hu)
Laura Dekker és Jessica Watson világrekordját sem az ISAF, sem a sebességi és egyéb vitorlásrekordokat számon tartó WSSRC sem a Guinness Világrekordok ,2009 óta nem ismeri el hivatalosan a kiskorúak által felállított rekordokat, mert nem akarja veszélyes rekordkísérletekre bátorítani a fiatalokat, ezért csak a 18 évnél idősebb vitorlázók csúcsait hajlandók regisztrálni.

Jessica Watson

Jessica Watson

 

10. Annie „Londonderry” Cohen Kopchovsky: Annie Londonerry egy merész, szabadon gondolkodó nő volt aki 1870-ben született Lettországban. Annie Cohen Kopchovsky 24 évesen 1894-ben Bostonból indult el egy 42 kilós biciklivel Földet megkerülő útjára. Az akkor már háromgyerekes anya volt az első nő a világon aki megkerülte a Földet. Annie beakarta bizonyítani, hogy a nők is képesek hasonló teljesítményekre mint a férfiak. Kopchovsynak a Londonderry Lithia Forrásvíz vállalat fizetett 100 dollárt,hogy kerékpárján reklámozza őket és mellette szerződést kötött Annie-vel,hogy felveszi a Londonerry nevet. Emellett egy 5000 dolláros fogadást is kötött, hogy teljesíti ezt a lehetetlennek tűnő feladatot. 42 kilós biciklijét New Yorkban lecserélte egy 21 kilós Sterlingre. Szoknyáját nadrágra váltotta és eredeti csomagjából mindössze gyöngyházfényű revolverét vitte magával. Annie Londonerry Cohen Kopchovsky 15 hónapra rá,hogy elindult 1895. szeptember 24-én ért célba Bostonban. Annie egyszer ezt irta: „Újságíró vagyok, és ‘új nő ‘ ez a kifejezés azt jelenti,hogy képes vagyok minden olyat megcsinálni amire egy férfi képes.

Annie Londonerry

Annie Londonerry

Természetesen hosszan lehetne sorolni a neveket és írni az elképesztő teljesítményeket , életutakat amik több mint érdekesek és példásak. Rengetegen vannak körülöttünk ki-ki a maga területén- legyen nő vagy férfi- ezek az emberek több figyelmet érdemelnének…

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!